PARETO

13.12.2020

nebo také 80:20. Díky italskému filozofovi a ekonomovi Vilfredo Pareto(1848-1923), kteý dokázal tak skvostně  a pravdivě doložit , že ve své době vlastnilo 20% italů 80% majetku země, můžeme i my dnes rozhodovat o důležitých a prioritních věcech proti těm nedůležitým.

Pokud jste stále nepochopili, tak zkusím vysvětlit jednoduše na příkladech.

1. Ve své skříni s oblečením máte 100% oblečení. Ale jen 20% nosíte v 80.-ti % času. Tedy pokud máte 20 triček, tak nejčastěji nosíte cca 4 trička.

2. V kuchyni si nejčastěji  uděláte svůj oblíbený nápoj do jen pár hrnečků. A ty reprezentují zhruba 20%.

Jak na to ?

V procesu máte kvalitativní problémy. Dejte si je do seznamu, spolu s jejich četností a pak je setřiďte. Prvních 20% stojí za první krok a vyřešení, protože vám vyřeší 80% problémů. A pro takovou analýzu je nejlepší použít graf, který nazýváme paretův diagram.

Chcete zlepšit nějaký proces, kde se vyrábí mnoho variant výrobků. Dejte si je do seznamu, setřiďte a vytvořte pareto chart. A hned máte jasno na jaké výrobky se zaměřit a na jaké stavit standard.

A stejně jako u předchozích lean nástrojů i zde nabízím své letité zkušenosti s pomocí. Neváhejte tedy a kontaktujte mne mailem, telefonem, whats-appem, nebo si naplánujte schůzku přes calendly na stránce s kontaktem.