KAIZEN

10.02.2020


Pro někoho modla, pro někoho sprosté slovo. Kaizen si buď zamilujete, nebo ho nenávidíte. O kaizenu se toho napsalo opravdu hodně a kromě informací na internetu je i spousta knih.

A protože jsem praktik a vše co zde sdílím mám osobně vyzkoušeno a nikdy bych nechválil něco, co by mě štvalo, tak věřte, že je to praxí ověřené.

Kaizen je slovo, ale pro mně také způsob uvažování a přemýšlení. Celý život a to jsem ještě nevěděl, že nějaký kaizen existuje jsem přemýšlel jak udělat to co dělám,efektivněji a lépe. Člověk je od přírody líný a my chlapi na to máme patent :-). Tak často vymýšlíme jak si práci ulehčit. Často se setkáte na pracovištích, jak lidi nedodržují předepsaný postup a dělají to po svém. Ve velké míře proto, aby vyrobili více za kratší dobu a pak měli čas třeba na cigárko, nebo kafíčko. A málo kdo z nich si uvědomuje, že vlastně udělal kaizen. Někdy je to špatně, někdy dobře, to je vždy individuální a nebudu to zde soudit, ale když lidem řeknete ať přinesou nějaké zlepšení, v kultuře, kde kaizen nefunguje, tak se pravděpodobně ničeho nedočkáte.

V evropských zemích je kaizen téměř vždy spojován s nějakou odměnou. Jsem si vědom, že dneska chce každý zaplatit i za přemýšlení,( I já si za to nechávám platit) ale kaizeny, nebo-li zlepšování je smyslem mého života a mnohdy to dělám zdarma. Mám z toho prostě skvělý pocit.

V případě kaizen kampaní se také někdy stane, že celé snažení sklouzne do honby za odměnou a podávané kaizeny jsou spíše kontraproduktivní a lidé nepochopili, proč to vlastně firma vůbec chce.

Pokud chcete vnést kaizen kulturu do firmy, musíte jednoznačně začít shora. Ve spoustě firem má management pocit, že kaizen je jen pro lidi dole. To je úplná hloupost. Kaizen musí být prorostlý celou firmou. a každý úspěch je třeba oznámit, oslavit a třeba i ohodnotit, ale kaizen není o velkých změnách. Kaizen je o maličkostech, a to doslova.

Kdyby každý ve firmě ušetřil denně při nějaké činnosti 2sekundy času zkuste si spočítat roční přínos pokud to bude opakovaná činnost.

Nebudu Vás dále trápit textem. Pokud Vás zajímá můj přístup ke kaizenu, navštivte můj youtube kanál, nebo mne kontaktujte a rád vám přijedu ukázat moje nadšení pro kaizen a třeba spolu hned nějaký vymyslíme a zrealizujeme. ZDARMA.