COACH(SENSEI)

08.06.2020

Slovo coach neboli česky kouč je poslední dobou trochu zprofanované a koučů se v těchto končinách vyskytuje na můj vkus až příliš mnoho. Je to možná jen můj názor,ale tak to vidím.

Slovo Sensei je zase naopak poněkud neznámé a exotické. A ano máte pravdu. Pochází totiž z Japonska. Já jsem se s tímto slovem setkal před více jak deseti lety, kdy nám ve firmě zaváděla lean jedna anglická společnost a pánové co k nám jezdili se označovali tímto názvem.

Abych to ještě více přiblížil našemu jazyku, tak sensei je člověk se zkušenostmi, který je předává dále. Vlastně takový učitel a kouč zároveň.

A proč o tom píšu právě zde na blogu o leanu? Je to jednoduché. Úspěch zavádění štíhlých procesů a zlepšování vyžaduje zapojení všech lidí do jeho údržby, a rozvoje. Vyžaduje být stále nespokojený se současným stavem a snažit se stále zlepšovat. A za tímto účelem se ve firmách v Čechách a na Slovensku zřizují pozice Lean specialista ( názvů to může mít spousty)

Hlavní náplň práce takového specialisty má být zlepšování procesů. Ale druhá stránka jeho práce má být rozvoj lidí ve firmě v oblasti leanu a k tomu má používat rozvoj kritického myšlení u lidí napříč firmou.

Říká se, že učitel potřebuje znát špatnou odpověď. Znamená to, že nestačí jen něco změnit v procesu, bez pochopení lidí. Nejprve je nutné změnit myšlení lidí a to je přesně práce pro senseie.

"Učitelé, kteří považují nápady svých dětí za fascinující, jsou prostě lepší učitelé než učitelé, kteří považují předmět za fascinující."

Běžnou metaforou člověka, který touží uplatnit nápad při každé (někdy i nevhodné) příležitosti, je "kladivo zatloukající hřebík". To však ignoruje skutečnost, že kladivo má dva konce: kladivo pro zatlučení hřebíku a dráp pro vytažení hřebu ven. Snad vhodnou metaforou pro senseie bude "kladivový dráp hledající hřebík zatlučený na nesprávném místě". Dobrý kouč (sensei) používá jak dráp k odstranění špatně umístěných hřebíků, tak i konec kladiva, aby je mohl znovu zatlouci zpět, což znamená, aby student pochopil proč to dělat takto.

Apeluji na všechny lean specialisty. Svou práci dělejte tak aby jste rozvíjeli ne jen procesy, ale hlavně lidi v nich.