AUTONOMATIZACE

06.04.2020

Možná to vypadá jako že jsem se překlepl. Ale věřte, že ne. A pokud tedy ne, tak co to slovo tedy znamená ?


Autonomatizace je vlastně nám známá Jidoka. No mě tedy ano, ale Vám možná ne. K jidoce se zcela jistě dostaneme až budeme u písmene "J", ale to bude za dlouho a pak vás vlastně odkážu jen na tento článek. A mimochodem, vidíte, že se dotýkáme i minulého tématu a tím bylo "Andon" . Vidíte, jak jsou téměř všechny lean nástroje propojeny.

Tak a teď už tedy pojďme na tu autonomatizaci. Autonomatizace je systém, který zajistí , že se výrobní linka, nebo stroj zastaví v momentě když se objeví abnormalita. A speciálně se bavíme o kvalitě. Tak tedy, v případě objevení defektu, dojde automaticky k zastavení. Řeknete si " tohle umí každé druhé čidlo" a máte pravdu, ale kouzlo autonometizace je v následujících krocích. Tak si je řekneme

1. Detektce abnormality

2. Stop

3. Odstranění defektu aby se nedostal do dalšího procesu

4. Zjištění příčin a nastavení protiopatření

Teď když jsme si tedy popsali co to ta autonomatizace vlastně dělá, tak vysvětlím, proč tomu neříkáme automatizace. Automatizace je proces, který Vám odhalí abnormalitu a například defekt vám sám vyřadí, ale neumí zjistit příčinu. Autonomatizace je daloby se říci krok před automatizací. V posledních letech se ale stále více posouváme k tomu, že systémy se dokáží samy učit a je možné, že se brzo najdou stroje, které budou umět ne jen odhalit defekt, ale i určit příčinu a nastavit protiopatření. Možná že už něco takového existuje.

Jednoduchý příklad:

Dovedu si představit takovou věc například. Výroba balonků. Každý balonek se nafoukne určitým tlakem a získá určitou velikost. Zařízení měří např. průměr. V případě, že balónek má jiný průměr , systém vyhodnotí a překontroluje zařízení na foukání, zda dává správný tlak a pokud ne, tak sám upraví.

Ale dost často je těch proměnných takové množství, že je třeba opravdu provést analýzu a zjistit pravou kořenovou příčinu a na to je momentálně nejrychlejší lidský mozek. Ale kdo ví?

Průmysl 4.0 je přesně to co potřebujeme, ale nebude to mít jednoduché.