ANDON

29.03.2020

Téměř každý ví co to je, ale málokdo vyžaduje jeho funkčnost, protože neví přesně proč a jak. Já považuji andon za jednu z nejdůležitější součásti dobře fungující štíhlé výroby. A ve značné míře z mých zkušeností, také špatně nebo dokonce vůbec nefungující ve spoustě provozech.

Pojďme si tedy vysvětlit a objasnit o co jde a proč je dobré to mít. Na úvod tedy co to znamená. Jedná se o vizuální, nebo zvukový signál upozorňující na abnormalitu a sloužící pro informování nadřízené osoby, že se něco děje. Nejčastěji je využíván, pokud je problém s kvalitou, nebo neplnění stanovených cílů, nebo v případě bezpečnostního rizika. 

Pokud jste z výroby, nebo jste někdy viděli nějaký výrobní stroj, asi jste si všimli majáčků, které na stroji svítí a jsou často někde nahoře.

Co znamenají jednotlivé barvy je na nastavení společnosti a jaké barvy se používají také, ale nejčastěji uvidíte známý semafor lights. Tedy červenou, která by měla znamenat problém( stroj stojí, má poruchu, nevyrábí, nebo kvalita neodpovídá standardu) Oranžovou, která by. měla znamenat , že se nevyrábí ( přestavba, seřizování, nebo stroj vyrábí, ale není v taktu  atd.) a v poslední řadě zelenou, což značí stroj vyrábí bez problému a v taktu.

Další z andon řešení jsou informační tabule. Jde již o sofistikovanější řešení a průmyslu 4.0 se používá napojení na online sběr dat a vizualizaci jak na pracovišti, tak managementu. Implementaci takového systému se věnuje plno firem a je na Vás jaké řešení zvolíte a co si necháte ukazovat.

Zde na obrázku můžete vidět předchůdce dnešních obrazovek a grafů, ale zcela funkční řešení konkrétně z TOYOTA výroby. Mimochodem se používá dodnes. I takové řešení je lepší než nic.

Zpravidla jakékoliv světelné, nebo vizuální řešení doprovází ještě zvukový signál, nebo dokonce někde používané namluvené informace. To je vždy lepší, protože se na tabule stále nedíváme, ale pokud zazní signál, je to informace, podívat se na správné místo a rozhodnout se pro akci.

Nesmíme zapomínat, že se systémem andon se setkáváte dnes a denně i v civilu. Na úřadech, poštách a vlastně i v obchodech. Nad pokladnami Vám svítí číslo pokladny určitou barvou a pokud se tam bude někdo přihlašovat, tak se to všichni dozví. 

Nezapomeňme, ale i na důležitou součást andonu a to je bezpečnostní riziko a jeho omezení. Zpravidla u dopravníkových systémů je tak zvaný provazový signál. natažený provaz na konci napojený na koncový spínač a pokud je bezpečnostní riziko, lze zatáhnout a bud se zastaví celá linka, nebo se rozsvítí andon a zazní zvukový signál.

A co v kanceláři? Můžu použít systém andon? Samozřejmě, že ano. Například u tiskárny vizualizovat provoz, poruchu, nebo připravenost. Jen si vzpomeňte, když dáte tisk a tiskárna je v poruše, na liště vám vyskočí hláška, že tisk má chybu. To je v podstatě andon.

A tak dále. Příkladů je spousty a je jen na Vás jak je používáte, nebo by jste rádi používali.

Pokud Vás téma zajímá a rádi by jste nějaký podobný systém ( z počátku opravdu stačí jen semafor a nemusí být světelný, stačí lepítka, praporky apod.) zavedli a nevíte jak na to, dejte mi vědět, rád pomohu.