6 BĚŽNÝCH DŮVODŮ NEÚSPĚCHU ZAVEDENÍ LEANU A JAK NA NĚ

14.08.2020
  1. "Lidi to pochopí a pak to pojede" jenže když se lidem řekne, že budeme dělat nějakej lean a je to o tom,že budeme dělat rychleji, a vyrobíme více za méně peněz tak lidi nevidí nic jiného než více práce za méně peněz. Opravdu hodně záleží na dobrém startu. Vysvětlete lidem o čem to je a proč to chcete.
  2. "Zaveďte mi ten lean" pokud hned na začátku uslyšíte tuhle větu od zadavatele, tak víte, že to nebude fungovat. Pokud se vlastník procesu neúčastní a neukazuje lidem, že to chce a že to bude lepší, tak co může čekat od lidí? Kdo chce zapalovat musí sám hořet řekl sv.Augustin a je to úplná pravda.
  3. "Hlavně ať to moc nestojí". No to máte tak. Koupíte si fabii 1.0 a čekáte , že na semaforech předjedete Teslu. Asi tušíte jak to dopadne. Implementace ať už svépomocí, nebo externí firmou něco stojí. Náklady se ale vrátí několikanásobně. Je třeba ovšem implementaci dotáhnout do konce a vyvarovat se zbylých pěti bodů.
  4. "Nemám čas teď zlepšovat". Jo,jo. Ten nebude nikdy, tak se na to rovnou vykašlete a ušetříte. Na chvíli. Každý krizový manažer Vám sdělí, že pokud máte plno problémů, je nutné se zastavit a začít je řešit systematicky. Sedlácky řečeno, pokud chodíte po kolenou ve hnoji, musíte nejprve vykydat.
  5. "Nejsou lidi". A s kým proboha pracujete? Tohle není o specialistech, to je o každém ve firmě. A to majitelem počínaje a vrátným konče. A navíc doba nám nahrává a lidí i těch kvalitních bude dost. Ale na lean si prostě musíte vyhrnout rukávy. A taky je to hodně o motivaci
  6. "Za dva měsíce vyrosteme o 50%". Kéž by. Někdy to jít může, ale většinou přehnaná očekávání způsobí vrásky a skeptický pohled na celý lean. Sestavte si krátkodobý a dlouhodobý plán a buďte realističtí. Cíle si stanovte přiměřené, ale ne přehnané. Velká očekávání Vás můžou totálně demotivovat. Ideálně si nechte poradit od zkušeného člověka.