LEAN COFFEE #1

21.04.2020

Dnes tedy 21.4.2020 proběhl historicky první setkání příznivců lean metod s názvem Lean Coffee a ačkoli se původně přihlásilo 19 lidí, tak ve finále nás bylo 5. Ačkoliv původně byly přihlášeny dvě dámy, tak se jim nepodařilo domluvit s technikou a tak nás po krátkém trápení opustily.

Myslím, že na tak malou skupinu jsme reprezentovali celé spektrum oblastí a dokonce i mezinárodně. 3 pánové z oblasti poradenství, Jeden za vzdělávání a dva z výrobních závodů.

Časově se nám podařilo vejít do 1,5 hodiny, což byl můj plán a diskuze byla konstruktivní a věcná.

I přes to, že jsem se snažil aby vše klapalo skvěle, tak jsem si neověřil možnost nahrávání záznamu a ačkoli jsem ho dělal, tak jej nemám, protože program, který mám předplacený to neumožňuje. Tohle zcela určitě napravím pro příští setkání.

Ano čtete správně. Bylo to mým záměrem a potvrdili jsme si to na setkání, že má smysl takové setkání dělat a tak dnešním dnem začínám intenzivně pracovat na dalším setkání , tedy s pořadovým číslem 2.

Teď již ke dnešnímu dni a co jsem si z tohoto setkání odnesl

Otázky prvního bloku:

  • Jak nás a naše firmy ovlivňuje současná situace ?
  • Jaké dopady to přináší ?
  • Co zaměstnanci, jak to vidí obyčejní lidé?
  • Dopad na procesy ( stojí, inovují se)?

Současná situace se dotkla každé firmy. Někoho více, někoho méně. Nicméně je jasné, že pokud se ekonomika nenastartuje nejpozději do července, bude to mít obrovský dopad pro všechny. Změny musí přijít  a změny musí přijít shora. Tedy od managementu. Managementy firem musí uchopit současný stav a začít připravovat plány a strategie tak aby byli odolní a dokázali zvládat krizové situace podobným této.

Bude nutné pracovat s lidmi. Panuje a zřejmě bude určitá nedůvěra jak k vedení, tak k lidem obecně a lidi mají strach kvůli nemoci a jejím šíření.

V současné době se inovuje, ale také šetří a šetřit bude. Předpokládá se, že firmy budou chtít implementovat Lean, ale levněji než doposud. Takže z vlastních zdrojů a vlastními lidmi.


Otázky druhého bloku:

  • Náměty jak bude pomáhat lean metoda v současnosti a hlavně brzké budoucnosti
  • Jak více zviditelnit a zpřístupnit lean malým a lokálním firmám
  • Jak využít nástroje Lean pro efektivnější restart činnosti
  • Lean jako nástroj prevence chaosu a neefektivity v době změn
  • Jak se změní lean ? Zaniknou určité postupy díky digitalizaci? Změní se přístup?
  • Co můžeme firmám nabídnout ?

Lean je zcela jistě metoda, která v současné situaci jako jedna z mála pomůže, ale je důležité ji správně uchopit a použít. Není to jen o úsporách nákladů, ale i o přístupu k lidem. Změna lean metod je patrná již delší dobu s příchodem Průmyslu 4.0 , jako je sběr dat a automatizace.

V otázce co můžeme firmám nabídnout a jak dostat lean mezi širokou veřejnost jsme se shodli, že je třeba vzdělávat, a šířit. Mimo jiné se i účastnit takovýchto setkání.

Doufám, že se dnešní kafe líbilo a jakmile budu mít informace o dvojce začnu sdílet.